Home گردشگری پنجمین جلسه رسمی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

پنجمین جلسه رسمی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

0
پنجمین جلسه رسمی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا
پنجمین جلسه رسمی کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا سوم تیرماه سال جاری در محل اتاق برگزار شد، در اين جلسه افراد زير حضور داشتند:
آقای مهندس پورفلاح – ریاست اتاق؛ آقای مهندس ناظم الرعایا – ریاست کمیسیون گردشگری؛ آقای شهروی – نایب رییس کمیسیون؛ آقای مهندس گلباف – مدیرمسئول ماهنامه گزارش؛ خانم لیدا شهابی- مدیرعامل فرآورده‌های ابنیه؛ آقای مهدی محمدی از اتاق بازرگانی قم؛ آقای مک وارطانوسیان از شرکت خدمات گردشگری ستی؛ خانم مانیلا مهاجر- مدیر شرکت پل؛ خانم سهیلا ملکی- مدیر شرکت سام تراول؛ آقای امیر احمد گلدوست از شرکت خدمات مسافرتی ملل؛ آقای کاظم رضایی؛ مدیرعامل شرکت خدمات مسافرتی آویژگان و لیلا حبیبی دبیر کمیسیون گردشگري و همچنين مهمان جلسه، آقای ناصر هوشمند وزیری؛ هنرمند بزرگ مجسمه‌ساز و سازنده “غارموزه وزیری” بود.
خوشامدگویی رئيس اتاق به اعضاء و مهمانان جلسه رسمي با اخبار روز گردشگری آغاز شد.
آقای شهروی خبرهایی از دنیای اقتصاد مبنی بر اعلام 100 ایرلاین برتر دنیا قرائت نمود، مبني بر اين که قطر، سنگاپور ایرلاین، پاسیفیک و ترکیش مقام‌های اول تا چهارم را کسب کردند. ایرفرانس و آلیتالیا در این رده‌بندی جای نداشتند. اما ماهان به دلیل کیفیت و زمانبندی مناسب در این رده‌بندی قرار داشت.
ضمناً اعلام شد اولین پرواز مستقیم ماهان‌اير از تهران به میلان با قیمت بسیار مناسب با موفقیت به انجام رسيد.
ضمناً تحليلي مبني بر کاهش مسافران روس و اروپایی به ترکیه كه با افزایش 35 درصدی مسافران ایرانی به این کشور جبران شده، ارائه گرديد.
خبري نيز در رابطه با رفتن آقای بشردوست، معاونت گردشگری استان تهران از سازمان مطرح و به گفته اعضاء وی از مقامات دلسوز و صاحب نظری بود که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور مشغول به خدمت بود.
آقای رحمانی موحد در کنفرانس چهار روزه گردشگری در چین که موضوع اصلی آن جاده ابریشم بود حضور یافت.
در رابطه با جايگاه ایران در زمینه صنایع دستی نيز اعلام شد كشورمان رتبه سوم جهان و در زمینه جاذبه‌هاي توریستی مقام دهم را داراست ولی به لحاظ جذب گردشگر رتبه 95 را دارد.
سپس لیلا حبیبی خبر از اجرای موسیقی زنده و رقص‌های محلی در غرفه ایران و استقبال بازدیدکنندگان از پاویلیون ایران ارائه داد و گفت: کشورهای چین، ایرلند، ژاپن، ایتالیا، آلمان، اتریش و آرژانتین با برنامه‌های متعدد و گروه‌های مختلف هنری از بازدیدکنندگان استقبال می‌کنند. اتریش بودجه 12 میلیون یورویی به اکسپو و برنامه‌های خود اختصاص داده و در جشن روز ملی خود ارکستر فیلارمونیک وین را به اکسپو خواهد آورد.
در اين جلسه سازه مرکزی اکسپو که درخت زندگی نام دارد و سمبول اکسپو میلان است، توسط شرکت انگلیسی ویلکنسون مورد انتقاد قرار گرفته و این سازه را کپی مستقیمی از پروژه محفظه‌های خنک در باغ کنار خلیج سنگاپور که در سال 2012 توسط معماران این شرکت طراحی شده دانسته است.
وی در ادامه برنامه‌های پیشنهادی هیأت رییسه را به شرح زیر اعلام کرد:
_شناسایی دفاتر گردشگری فعال و برآورد توانایی بهره‌وری آنها در حوزه گردشگر ورودی و خروجی و تشویق به عضویت و فعالیت در کمیسیون گردشگری اتاق
_دعوت از مهمانانی که در صنعت گردشگری اعم از هتل‌داری، صنایع دستی، میراث فرهنگی، حمل و نقل، تورلیدری و رستوران فعالیت دارند.
_ برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی با دعوت از متخصصین و مربیان گردشگری از ایتالیا و اهدای مدرک معتبر از سازمانها و انستیتوهای مربوط برای علاقه‌مندان، جهت ارتقای سطح علمی و عملی فعالان گردشگری در ایران
_شناسایی جاذبه‌های ایرانگردی با دعوت از مدیران گردشگری از استان‌های مختلف
_ تشکیل کمیته‌های مختلف شامل: تورهای داخلی، تورهای فرهنگی (دانشگاه‌ها و آموزشی)، تورهای بازرگانی و نمایشگاهی، تورهای خروجی و تفریحی، کمیته رسیدگی به شکایات از طریق اتاق
_ کمک گرفتن از پژوهشگاه فرهنگی میراث فرهنگی و گردشگری کشور
_ ارتباط مستمر با کمیسیون گردشگری مجلس و ارائه پیشنهادات و نتیجه‌گیری‌های مطرح شده در جلسات کمیسیون برای ارتقای صنعت گردشگری
_برگزاری جلسات با شرکت‌های بیمه تکمیلی و همکاری و رایزنی جهت تخفیف‌های ویژه برای اعضای کمیسیون
_بررسی و انتقال مشکلات و موانع سر راه شرکت‌های گردشگری به مسئولین ذیربط
_ شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی
_مکاتبه با با دفاتر گردشگری مستقر در ایتالیا
_حضور در سمینارها و گردهمایی‌های تخصصی دو کشور
در ادامه مهندس ناظم الرعایا از اعضای کمیسیون درخواست کرد تا مشارکت بیشتری در برنامه‌های کمیسیون داشته باشند و وقت بیشتری جهت پیشبرد اهداف ملی کمیسیون صرف کنند.
ریاست اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا از برگزاری تور اکسپوی میلان به مناسبت جشن روز ملی ایران در اول شهریورماه خبر داد و از اعضای کمیسیون خواست تا اطلاع‌رسانی کنند.
وی از برنامه‌های هیأت رییسه قدردانی کرد و افزودن جنبه‌های دیگراز جمله دعوت از امور خارجه و نیروی انتظامی برای همکاری و همفکری بیشتر برای جذب گردشگر و تسهیل امور ویزا و همینطور بررسی مسایل حمل و نقل جاده‌ای، تشکیل جلسات در دیگر استانها با همراهی استانداری ها را خواستار شد.
در پایان جلسه استاد ناصر هوشمند وزیری، هنرمند مجسمه‌ساز کشورمان که در سال 1386 مجتمع هنری، گردشگری خود را با عنوان غار موزه وزیری را با بودجه شخصی و با دستان هنرمند خود در لواسان احداث کرده‌اند از گذشته خود سخن گفت.
وی متولد 1325 در شهر همدان می‌باشد که در سال 1330 به همراه مادرش به تهران سفر می‌کند. استاد مادرشان را الگوی زندگی و الهام بخش علاقه او به مجسمه‌سازی عنوان کرد. وی زن را نماد مانایی و جسارت می‌داند و بسیاری از کارهایش را زنان اختصاص داده است. از لیلا اسفندیاری فاتح اورست، خانم میزراخانی برنده نوبل ریاضی، انوشه انصاری فضانورد و زنان دیگر به نیکی یاد کرد. استاد در همه تکنیک‌های مجسمه‌سازی تبحر دارد و بسیاری از مجسمه‌های ایشان در پارک جمشیدیه، پارک ساعی، ملت، پردیسان، صارم، کاخ سعدآباد، موزه رختشویخانه زنجان و قلعه فلک الافلاک قزوین قرار دارد.
در سال 86 غار موزه خود را با هدف حفظ هویت ملی و ایرانی و نمایش آثارش برای مردم ایران و برای آیندگان در زمینی به وسعت 1000 متر مربع در لواسان احداث کرد و با چای گیاهی و روی گشاده از بازدیدکنندگان خود پذیرایی می‌کند.
وی علت تاسیس این غار موزه را عشق به هنر مجسمه‌سازی، عشق به هویت ایرانی و اسطوره‌های ملی و عشق به مردم و کشور ایران عنوان کرد. ایشان در سن 69 سالگی روزی 14 ساعت به کار مجسمه‌سازی می‌پردازد و دالان‌های غار موزه‌اش را توسعه می‌دهد، تالار بابا طاهر عریان دالان جدید غار موزه است که در حال احداث است.

 

ليلا حبيبي

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

خروج از نسخه موبایل