Home اجتماعی در خبرها نیامده بود که…

در خبرها نیامده بود که…

0
در خبرها نیامده بود که…
نوستالوژی تیترهای جالب و جذاب “در خبرها نیامده بود که” در سال‌های دهه 70 زبانزد خاص و عام شده بود اینک به‌دلیل ظهور و بروز شبکه‌های اجتماعی نمی‌تواند در یک ماهنامه مطرح شود.
با این همه به احترام خوانندگان قدیمی ماهنامه و ایامی که نشریه در پیشخوان روزنامه فروشی‌ها نایاب می‌شد، هرچد با احتیاط دست به قلم برده‌ایم.

در خبرها نیامده بود که…

بالاخره تکلیف پایگاه‌هایی که رژیم صهیونیستی مدعی است ایران در خاک سوریه احداث کرده روشن نشد. اگرچه قبل از این فرمانده سپاه، حضور مستشاری ایران در یمن را اعلام اما وزارت خارجه کشورمان این حضور را انکار می‌کند.

در خبرها نیامده بود که…

لوایح حمایت از کودکان چه سرانجامی پیدا می‌کند. موضوع ازدواج کودکان که در میان برخی مومنین نیز خبرساز شد در کنار همین لایحه اهمیت زیادی دارد. با این حال موضوع ممنوعیت ازدواج با فرزند خوانده که بسیاری از مقامات و نهادهای دولتی و مدنی مخالفت جدی با آن دارند نیز هنوز معطل مانده است.

در خبرها نیامده بود که…

شورای بهداشت و درمان (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) اعلام کرده استفاده از پساب‌ها و فاضلاب جنوب شهر، جنایت و خیانت و بیماری‌زا و سرطان‌زا و دارای فلزات سنگین و… است اما سازمان آب و فاضلاب و وزارت نیرو از کشاورزان مصرف‌کننده همین آب‌ها پول حق آبه و… می‌گیرد که به نوعی مجوز دولت برای مصرف آب‌های آلوده است.

در خبرها نیامده بود که…

شهرداری قالیباف و سایر سهامداران هنوز هم از یک طرف به آلودگی هوای تهران حساس است و ماشین‌ها را در صورت ورود به محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک یا نداشتن معاینه فنی، نقره داغ می‌کند که آلودگی زیاد نشود اما در همان حال کاسبان و دلالان فروش مجوز سر همه کوچه‌ها و خیابان‌ها رسماً جار می‌زنند مجوز ورود به محدوده می‌فروشیم.

در خبرها نیامده بود که…

دشواری‌های ایران برای بازگرداندن پول‌های حاصل از صادرات نفت چیست؟ برخی از فعالان اقتصادی می‌گویند این پول‌ها، مانند دوران احمدی نژاد باید از طریق صرافی‌ها به کشور بازگردد که این امر هزینه گزافی (بیش از 7 درصد) به ایران تحمیل می‌کند. شاید به همین خاطر است که ایران تلاش می‌کند سیستم ارزی خود را از دلار به یورو تغییر دهد.

در خبرها نیامده بود که…

قیمت 4200 تومان برای ارز چگونه تعیین شد؟ تا آن جا که به سخنگوی دولت مربوط است این قیمت توسط کارشناسان رقم خورد اما اخبار غیر رسمی حاکی از آن است که مذاکرات انجام شده درون دولت به نتیجه نرسیده و سپس از یکی از بزرگان، قیمت ریالی نرخ ارز سؤال شده که او هم قیمت 4200 تومان را برای دلار پیشنهاد کرده است.

در خبرها نیامده بود که…

برخی از کاسبان و واسطه‌ها و تاجرنماهای واردکننده روغن، با فاکتورهای خرید روغن استاندارد و سالم هر تن 850 دلار گشایش اعتبار می‌کنند که سلامت مردم به خطر نیافتد اما پس از گشایش اعتبار بدون نگرانی، روغن‌های تاریخ مصرف گذشته یا بازسازی شده تنی 400 دلار و کمتر را وارد می‌کنند و می‌داند که حتی اگر آزمایشگاه و مدیران و ناظران باوجدانی پیدا شوند و تمام روغن وارداتی آن‌ها را معدوم کنند باز هم بیش از 50 درصد سود ارزی به جیب می‌زنند.

در خبرها نیامده بود که…

چرا کارنامه‌ای که عزت الله ضرغامی از دستاوردهایش در صداوسیما ارائه می‌کند با آن چه کارمندان صداوسیما و از آن‌ها مهمتر، مردم و شهروندان ایرانی از صداوسیما مشاهده می‌کردند و به یاد دارند تفاوت اساسی دارد. شاید صداوسیمایی که در منزل و دفتر کار ایشان پخش می‌شد با آن چه مردم و ایرانی‌ها می‌دیدند، تفاوت اساسی داشت.

در خبرها نیامده بود که…

چگونه و به چه طریقی موسیقیدان‌های خارجی، هندی، امریکایی و… مجوز برگزاری کنسرت در ایران می‌گیرند اما موسیقیدان‌های داخلی از این مجوز‌ها محرومند. از جمله موسیقیدان‌های مورد غضب مرحوم ناصر چشم آذر بود که حتی در روزهای پایانی زندگی نیز اجازه ورود به سازمان صداوسیما و برگزاری کنسرت را پیدا نکرد.

در خبرها نیامده بود که…

شهرک گلخانه‌ای حصار گلی ورامین هنوز به بهره‌برداری نرسیده با درخواست هفت میلیارد ریالی حق النظاره مصرف آب از سوی آب و فاضلاب وزارت نیرو روبه‌رو شده (معمولا درصدی از وجه آب مصرف شده را به‌عنوان حق النظاره مصرف می‌گیرند) در حالی که هنوز یک گیاه در گلخانه‌ها سبز نشده و شیر آبی باز نشده است. به این می‌گویند حمایت از اشتغال آینده.

در خبرها نیامده بود که…

دستور فیلتر کردن تلگرام از جانب چه مقامی صادر شد. که اینک همه دارند تقصیر را به گردن هم می‌اندازند. جالب است برخی می‌گویند مردم تقاضای فیلترینگ تلگرام را کرده‌اند که به آن پاسخ داده شد. اگر چنین است چرا همین مردم معترض به تلگرام برای ورود به این پیام‌رسان دست به دامان فیلترشکن‌ها شده‌اند؟!

در خبرها نیامده بود که…

پروژه تولید متهم و جاسوس از ایرانیان مقیم خارج از کشور، به کجا انجامید؟ مثلا تا آن جا که به قوه قضائیه مربوط است آقای محسنی اژه‌ای صریحا گفت که در مورد کاوه مدنی هیچ جرمی احراز نشده و ایشان بدون وثیقه آزاد شدند. اما حالا که او به انگلستان رفته، همه از ریز و درشت خبر از جاسوس بودن وی می‌دهند و می‌پرسند جاسوس مسلم اسرائیل چرا آزاد شد که فرار کند؟

در خبرها نیامده بود که…

درک واقعیت‌های بازار برای مقامات پولی و بانکی چقدر دشوار است؟ پس چرا حرف‌هایی که می‌زنند برای شهروندان مفهومی ندارد؟ شاید شهروندان از درک حرف‌ها و معنای حرف‌های مقامات بانکی و دولتی عاجز هستند. اگر این عجز وجود داشته باشد، آن گاه در کنار سیاست‌های دولتی که مردم از آن سر در نمی‌آورند، حرف‌های دولتی نیز وجود دارد که برای مردم شگفت انگیز است.

در خبرها نیامده بود که…

هنگامی که دولت به هر ایرانی مسافر خارج فقط یک نوبت ارز به قیمت دولتی (4200 تومان برای هر دلار آمریکا) می‌دهد و ضمناً ارز خارج از شبکه بانکی قاچاق و جرم محسوب می‌شود مسافرانی که بیش از 1000 دلار در سفر نیاز دارند یا برای نوبت دوم و سوم (شخصی یا مأموریت یا…) ارز را از چه منبع و مرجعی تهیه کنند؟

در خبرها نیامده بود که…

عصرهای جمعه که جاده شمال (چالوس به کرج) برای روان شدن ترافیک، یک‌طرفه می‌گردد. شهرداری کلاردشت در مسیر کلاردشت به تهران، جمعه بازار برگزار می‌کند تا مسافران یکی دو ساعت در ترافیک کلاردشت بمانند.

در خبرها نیامده بود که…

چرا نجفی شهردار می‌گوید استعفایم به‌دلیل بیماری قلبی نیست اما جناح راست اصرار بر استعفای وی دارد و چرا کاسه‌ای زیر نیم کاسه روشن نمی‌شود.
در خبرها نیامده بود که…
آب و فاضلاب برای آبیاری یک باغچه کوچک، صاحبخانه‌ها را جریمه و داغ و درفش می‌کند که سفره‌های زیرزمینی خالی شده اما در صورت درخواست حق آبه برای کشاورزی و استخر و… لیتری یک میلیارد و دویست میلیون تومان حق آبه می‌فروشد و سفره زیرزمینی هم ککش نمی‌گزد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here