Home فرهنگی ميراث سه هزار ساله ايران هر سال در هامبورگ رونمايي مي‌شود

ميراث سه هزار ساله ايران هر سال در هامبورگ رونمايي مي‌شود

0
ميراث سه هزار ساله ايران هر سال در هامبورگ رونمايي مي‌شود
فروردين ماه امسال همچون 6 سال گذشته دكتر كوروش پوركيان يكي از فرزندان ملي ايران با دعوت از سران كشورهايي كه نوروز را گرامي مي‌دارند موجب شد تا جشن نوروز، دلهاي فارسي زبانان مهاجر چندين كشور را به هم نزديك كند.
دكتر كوروش پوركيان مدير گروه صنعتي بادر كه واحد تحت مديريت وي حدود 165 سال تجربه توليد ماشين آلات صنايع غذايي و زنجيره طيور را يدك مي‌كشد و خود عضو شوراي اقتصادي اروپاست. جشن غير دولتي نوروز را به مثابه يك المپياد در هامبورگ آلمان برگزار مي‌كند.
پوركيان معتقد است نوروز خصوصيات يك المپياد را داراست، فرهنگ‌ها را با هم وفق مي‌دهد و دوستي بين ملت‌ها و كشورها را تقويت مي‌كند.
در مراسم سال جاري علاوه بر معاون وزير اقتصاد آلمان، سفير ايران در آلمان و سركنسول ايران در هامبورگ، سفراي كشورهاي تاجيكستان، افغانستان، پاكستان، قزاقستان، چين، شهرداران هامبورگ و شهرهاي نزديك آن و برخي از مديران و سرمايه‌گذاران و افراد موثر كشورهاي نوروزي در هتل بزرگ و پنج ستاره Vierjahes Zeiten دعوت شده بودند. رياست سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران و گروه خبرنگار موسسه مطبوعاتي گزارش نيز جزو مدعوين از ايران بودند.
دكتر پوركيان در ابتداي مراسم بزرگداشت نوروز ضمن خير مقدم به حضار گفت از آنجا كه هامبورگ از شهرهايي است كه به خاطر تجارت در كنار جاده ابريشم آسيايي احداث شده، كشورهاي نوروزي كنار و در مسير جاده ابريشم در اين مراسم جهاني حضور دارند.
ما جدي سفير ايران در آلمان كه جزو مدعوين بود نيز در اين مراسم طي سخنان كوتاهي ضمن تقدير از طرح ملي نوروز جهاني با تبريك عيد نوروز باستاني به همه فارسي زبانان و مردم دنيا اظهار اميدواري كرد، نخبگان فكري، سياسي، اقتصادي بتوانند در سازندگي كشور كمك كنند.
سفير تاجيكستان در آلمان، در زمره سخنرانان مراسم جهاني نوروز با شوق و علاقه فراوان به توصيف مراسم عيد در كشور فارسي زبان تاجيكستان پرداخت و از مردم خواست از تاجيكستان بازديد كنند، در آن كشور سرمايه‌گذاري نمايند.
دكتر پوركيان كه اين ايده را از 6 سال پيش در ذهن داشته است اينك 6 سال است كه آنرا عملياتي كرده و جا داشت دولت از اقدام ملي وي حمايت مي‌كرد و بلند پايه‌ترين مقامات ايران در اين مراسم ويژه حضور مي‌يافتند.
باني اين مراسم، سه شنبه اول فروردين هر سال را با دعوت از مقامات، ديپلمات‌هاي كشورهاي نوروزي، مديران دولتي، نمايندگان مجلس و افراد سرشناس، دانشمندان اقتصادي و برخي از سياسيون جشن مي‌گيرد.
پس از صرف ناهار، مدعوين از غرفه‌هاي كشورهاي فارسي‌زبان و آثار فرهنگي، نمونه‌هاي صادراتي و امكانات گردشگري آنها بازديد كردند كه متأسفانه به دليل سهل‌انگاري مسئولان كشورمان حتي از ميزها و غرفه رايگان نيز استفاده نكرديم. در پايان مراسم جشن و پايكوبي نوروز انجام گرفت كه هنرمندان تاجيكي با لباس‌هاي محلي و موسيقي تاجيكي صحنه‌هاي زيبايي آفريدند و شور و نشاط فراواني در مدعوين به ويژه آلماني‌ها به وجود آمد.
روز بعد از آن مراسم ويژه‌ گرامي‌داشت نوروز در كنسولگري ايران در هامبورگ برگزار شد كه ميهمان آنرا عمدتاً ايرانيان مقيم هامبورگ تشكيل مي‌دادند. مراسم در حالي برگزار شد كه نم نم باران بهاري تراوتي خاص به فضاي سبز حياط كنسولگري داده بود. ظهوري سر كنسول ايران در هامبورگ نيز طي سخناني گفت نوروز ايراني سه هزار سال سابقه دارد و ما مي‌توانيم با تغيير و تحول، زندگي را نو كنيم و خود را بهاري نموده در ارتباطات، اخلاق، شويه زندگي، تغييرات مثبتي ايجاد نماييم.
آقاي ظهوري كنسولگري هامبورگ را خانه همه ايرانيان اعلام كرده گفت اينجا هيچ‌گونه سختگيري نمي‌كنيم و صرف ايراني بودن كافي است تا در كنار هم به حمايت و كمك هم بشتابيم.
وي گفت طي 36 سال گذشته فراز و فرودهاي زيادي داشته‌ايم و امروز با تدبير دولت اميد شرايط خوبي داريم و شاهد رشد در امور اقتصادي و سياسي كشور هستيم و كشور آماده پيشرفت و رو به جلو است.
سپس دكتر شهيدي دبير كل ايرانيان خارج از كشور با تبريك عيد به ايرانيان ساكنين هامبورگ و همه ايرانيان گفت هموطنان خارج بهترين پل براي ارتقاء روابط هستند وي با احترام از پيشكسوتاني كه ايران را آباد و آنرا به دنيا معرفي كرده‌اند و جان و مال خود را در اين راه صرف كرده‌اند آمادگي مجموعه تحت مديريت خود را براي رفع مشكلات ايرانيان مهاجر اعلام كرد و به سؤالات مهاجرين ايراني پاسخ گفت.
سپس گروه همنوازان به اجراي موسقي سنتي پرداخت…

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

خروج از نسخه موبایل