Home گردشگری رخدادهای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

رخدادهای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

0
رخدادهای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

اعزام به اکسپوی «میلان» و تورهای «رنه»

قرار است از سوی اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، دو هیات 40 نفره، اول شهریو امسال به اکسپوی میلان اعزام شوند.
گزارش| گردشگری در اقتصاد ایران، موضوع مغفولی است که هر از گاه، بحث‌هائی رسانه‌ای درباره آن مطرح می‌شود اما اندکی نمی‌گذرد که دوباره در به همان پاشنه می‌چرخد و گوئی چنین بحثی اساسا وجود و موضعیت بیرونی نداشته و از یاد‌ها می‌رود تا دگر بار، حادثه و خبری پیش آید و این دور معیوب، تکرار و تکرار شود.
معضل گردشگری در ایران، غیر از منع قانونی درباره برخی از آزادی‌های فردی که بخشی از توریست‌ها را از مسافرت به ایران منصرف می‌کند (به این علت که همه توریست‌ها با این محدودیت‌ها ناسازگار نیستند)، ریشه در برنامه‌ریزی معیوب مسوولان دولتی (در جایگاه سیاستگذار)، وجود تحریم‌ها (که منع نقل و انتقال پول و … را در برداشت) و مباحثی از این دست داشته و دارد؛ اما بخش خصوصی که به طور عادی در تمام دنیا، چالاکی ویژه‌ای نسبت به بخش دولتی دارد، در صورت وجود برخی از امکانات نرم‌افزاری، توان استفاده‌ی بهینه از ظرفیت‌های موجود (در همین حد) حوزه‌ی گردشگری را دارد.
در این میان، اتاق‌های مشترک ایران با دیگر کشورها که عموما با صفت بازرگانی همراه هستند و برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی طرفین تاسیس شده و می‌شوند، با انجام سلسله فعالیت‌هائی قادرند اقدامات مناسبی در این زمینه تدارک ببینند و انجام دهند.

اتاق ایران و ایتالیا، وزنه‌ای سنگین‌تر

کمیسیون گردشگری «اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا» به گونه‌ای که اهالی فن می‌گویند، یکی از فعال‌ترین نهادهای این زمینه است، و آن طور که از ظواهر امر و فعالیت‌های مستمر آن برمی‌آید، برنامه‌های خاصی نیز دارد. از اقدامات موثر این کمیسیون، برگزاری مستمر جلسات است که حالا به عدد 6 رسیده و اراده‌ای را نشان می‌دهد که اعضا برای پیگیری موضوعات، دارند.
ششمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، نیز چندی پیش تشکیل و با تغییراتی همراه شد که برخی از کارشناسان، از آن با عنوان تغییرات مثبت یاد می‌کنند. از اقداماتی که مثبت و موفق ارزیابی شده، برگزاری بيست و چهارمين مجمع عمومي عادي اتاق ايران و ايتاليا است که در مجموعه فرهنگی کاخ سعدآباد و با حضور محمد نهاونديان رئیس نهاد و دفتر ریاست‌جمهوري، *** كونچاتوري سفير ايتاليا در تهران، *** جلال‌پور رئیس اتاق ايران، *** داگاتا دبيركل اتاق ايتاليا وايران ( در رُم)، اعضای اتاق ايران و ايتاليا و جمعی از مسئولين و فعالين اقتصادي كشور، برگزار شد.
انجام چنین اقدامی در این سطح، صرف‌نظر از چهارچوب‌های سازمانی به اعتقاد برخی از کارشناسان، باعث می‌شود تا اتاق ایران و ایتالیا از این پس، نقش بیشتری در امور مربوط داشته باشد و به وزنه سنگین‌تری در میان اتاق‌های مشترک تبدیل شود.

انتصاب یک زن به عنوان دبیرکل جدید

در میان تغییرات مدیریتی گاهی برخی از تغییرات، موثر و مثبت به نظر می‌رسند. انتصاب «*** شهابی»، بر مسند دبیرکلی اتاق، نیز ظاهرا از این اقدامات است چنانکه خبر انتصاب او که هم‌زمان با برگزاری ششمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا منتشر شد، جلسه را با حال و هوای خاصی مواجه کرد. آن‌طور که اعضای حاضر در جلسه معتقد بودند، این انتصاب می‌تواند فصل متفاوتی را در فعالیت‌های اتاق، رقم بزند.
«شهابی» که حالا سمت دبیرکل اتاق را در دست دارد، با حضور در این جلسه اظهار امیدواری کرد با برنامه‌هائی که برای ارتقای اتاق در نظر دارد، بتوان جایگاه اتاق را در کنسولگری و اتاق بازرگانی ایران تثبیت کرد. او این امر را مستلزم همکاری تمامی اعضای اتاق دانست و از اعضای کمیسیون گردشگری خواست تا مشارکت بیشتری در این زمینه داشته باشند. وی از طرح پرسشنامه‌هائی خبر داد که برای ساماندهی عضویت و تشخیص اعضای واقعی و فعال اتاق، تنظیم شده است. تقویت و بهینه‌سازی سیستم اطلاع‌رسانی و ارتباطات درون سازمانی، از مواردی بود که «شهابی» بر الزامی بودن آن تاکید کرد.

اعزام به اکسپوی «میلان»

مطابق آنچه «***رضائی» عضو کمیسیون، در ششمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا بیان کرد، اتاق و کمیسیون گردشگری، از آژانس‌های گردشگری ایتالیایی برای سفر به ایران و ایجاد ارتباط با آژانس‌های ایرانی دعوت کرده‌اند. «*** پورفلاح» رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا نیز در این جلسه حاضر شد و به تحلیل فضای پساتحریمی پرداخت.
او نتیجه مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها را فرصتی مغتنم برای کشور و ملت ایران دانست و نقش اتاق و کمیسیون‌ها را در دوران پس از تحریم، بسیار حیاتی عنوان کرد. رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، از اعزام دو هیات 40 نفره به اکسپوی میلان در اول شهریور امسال به مناسبت روز ملی ایتالیا خبر داد و از اعضای کمیسیون گردشگری که فعالان صنعت گردشگری هستند خواست تا در این امر مشارکت کنند.

«رنه ترویل»، مهمان کمیسیون گردشگری

کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در ششمین جلسه خود، مهمان داشت. هرچند داشتن مهمان در این کمیسیون رویه معمولی است اما این‌بار مهمان «رنه ترویل» ایتالیایی بود. او که کارشناسی علوم سیاسی و کارشناسی ارشد اقتصاد بین‌الملل دارد، استاد انستیتوی اروپایی «دیزاین» در ایتالیا بوده و تا کنون، تعداد زیادی تور آموزشی و فرهنگی در ایتالیا، ترکیه و یونان برای دانشجویان، استادان دانشگاه و دیگر مشاغل طراحی و اجرا کرده‌است.
«رنه ترویل» چند سالی هست که با شرکت در سمینارهای مختلف در اقصا نقاط دنیا، به معرفی ایران پرداخته و تورهای فرهنگی در ایران برگزار می‌کند. تورهای «رنه» شامل تور معماری، غذا، فرهنگ و هنر است که به شکل دوره‌های کوتاه مدت برای دانشجویان و علاقمندان به فرهنگ، تاریخ و معماری برگزار می‌شود. در این جلسه، قرار شد او برای برگزاری دوره‌های آموزشی توریسم در زمینه‌های مختلف از جمله تورگردانی، بازاریابی، مدیریت اقتصادی و … طرحی ارائه کند تا در صورت توافق با اتاق، از ظرفیت او برای آموزش اعضای استفاده شود.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here