صفحه اصلی / 275 / نخستین گردهمایی انجمن دوست‌داران پیش‌آهنگی
بیایید با هم دنیایی بهتر بسازیم
بیایید با هم دنیایی بهتر بسازیم

نخستین گردهمایی انجمن دوست‌داران پیش‌آهنگی

بیایید با هم دنیایی بهتر بسازیم

روز جمعه پانزدهم تیر سال جاری، پس از گذشت ۴۱ سال دوباره به باغ زیبای منظریه در شمال تهران – جایی که انتهای آن با یک سربالایی نفس‌گیر، به «کلَک‌چال» می‌رسد – رفتم. این باغ زیبا که پیش‌ آهنگان از سال۱۳۳۲، به سرپرستی روان‌شاد دکتر حسین بنایی – که در سطور بعد از او یاد خواهم کرد – در آنجا گردهمایی تشکیل می‌دادند.

باغی که از آن در دوران مختلف نوجوانی، جوانی و میانسالی خاطره‌ها دارم، چرا که در لباس مقدس پیش‌ آهنگی از دبستان، دبیرستان و سپس دانشگاه و… نزد خیلی از بزرگان این آئین زندگی، درس‌ها آموختم، خاصه از دکتر حسین بنایی که آخرین‌بار گردهمائی پیش‌آهنگان در باغ‌رود شاهرود در سال ۱۳۵۸، او را دیدم که همه تلاش و کوشش خود را برای برپایی گردهمایی پیش‌آهنگان به‌کار می‌برد.

افسوس که در سال ۱۳۶۴ سازمان پیش‌ آهنگی ایران، توسط مجلس شورای‌اسلامی برای استفاده از امکانات و تجهیزات آن منحل شد!

پیش‌ آهنگی، رهنمودی برای نوجوانان و جوانان

انجمن دوست‌داران تربیت پیش‌ آهنگی ایران پس از تلاوت آیاتی از قرآن با حضور خانم‌ها و آقایان پیشکسوت پیش‌ آهنگی کشورمان، با تجلیل از زنده‌یاد دکترحسین بنایی و روان‌شاد ناصر ملک‌مطیعی – که این ایام چهل روز از فقدان آن فقید سعید می‌گذرد و ازجمله پیشکسوتان پیش‌آهنگی ایران شمار می‌رفت – در باغ زیبای منظریه تهران برگزار شد که در نوع خود کم‌نظیر است.

این گردهمایی بر محور سه موضوعی تشکیل شد:

۱- توسعه پیش‌ آهنگی با رویکرد آموزش و پرورش

۲- چگونگی بسط روحیه پیش‌ آهنگی در تربیت نوجوانان و جوانان

۳- نقش آموزش تعالیم پیش‌ آهنگی با بکارگیری از تکنولوژی نوین در رسانه‌ها

مردان و زنانی که از دوران شیربچگان – اصطلاحی که به پیش‌آهنگان نوجوان در ایران گفته می‌شد – با یکدیگر دوستانه در اردوها و گردهمایی‌ها شرکت می‌کردند؛ اکنون بعد از گذشت نیم‌قرن در قالب اعضای انجمن دوستداران تربیت پیش‌ آهنگی ایران گرد هم آمدند.

در این گردهمایی از خاطرات و یادهای خود در کمک‌رسانی به مردم در زلزله‌ی بوئین‌زهرا، زلزله‌ی سرپل‌ذهاب، یاری‌رسانی به حجاج در ایام تشرف به مکه و مدینه و سیل‌زدگان و ساختن مدرسه‌هایی در محل‌هایی که دانش‌آموزان زیر «کپر» درس می‌خواندند؛ سخن گفتند.

اولین‌بار سفیر اسپانیا در ایران، پیش‌ آهنگی را شناساند

آنچنان که از سخنان علی گوهری، پیشکسوت پیش‌ آهنگی برآمد؛ این آیین ابتدا توسط سفیر اسپانیا در تهران، در سال ۱۲۹۸ به ایرانیان معرفی شد.

در سال ۱۳۰۴ احمد امین‌زاده طرح تشکیل نهضت پیش‌ آهنگی را مطرح کرد و وزارت معارف طرح را پذیرفت و امین‌زاده به‌عنوان ریاست سازمان انتخاب شد. در سال۱۳۱۰ مدیریت این تشکیلات به سیدرضا اخوی سپرده شد.

در سال ۱۳۳۴ سازمان ملی پیش‌آهنگی ایران، مورد پذیرش «دفتر بین‌المللی پیش‌آهنگی» قرار گرفت. از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۸، چند گردهمایی پیش‌ آهنگی در تهران – در باغ زیبای منظریه – با جمعیتی نزدیک به۷۰ هزار نفر اعم‌از؛ کودک، نوجوان، جوان و میانسال تشکیل ‌شد.

آشنایی با دکتر حسین بنایی

روان‌شاد دکتر حسین بنایی – ۱۲۹۰ – ۱۳۷۰ – بنیان‌گزار دوره سوم سازمان پیش‌ آهنگی – ۱۳۳۲ – ، ورزش را در سن ۱۵ سالگی در باشگاه ورزشی خراسان آغاز کرد. او در رشته‌های مشت‌زنی‌، والیبال و دومیدانی فعال بود.

ایجاد تالار ورزش دانشکده کشاورزی کرج از یادگارهای اوست. در سال ۱۳۱۸ مدیریت تربیت‌بدنی مشهد را عهده‌دار شد.

دکتر با بورسیه دولت به فرانسه رفت تا به تحصیلات خود ادامه دهد که همزمان با ملی شدن صنعت نفت و با ارسال نشدن ارز موردنظر مواجه شد به ناچار برای تامین هزینه‌های تحصیل خود به نقاشی پرداخت.

خصیصه دیگر دکتر بنایی همکاری او با رسانه نوشتاری است که از سال ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۶ که به فرانسه رفت به‌عنوان کاریکاتوریست و خبرنگار با تعدادی روزنامه و نشریه در ایران – مرد امروز، امید، نسیم‌شمال، توفیق‌ و جام – همکاری داشت.

دکتر بنایی بعد از اقامت در فرانسه به انگلیس رفت، سپس در آمریکا به تحصیل ادامه داد و باز هم در آن دوران، شهریه ارسالی که از ایران برای او می‌رسید متوقف شد؛ دکتر بنایی به ناچار در آرایشگاهی قبل از پیرایش کسانی که دارای مو بلند بودند؛ پرتره رسم می‌کرد و مبلغی دریافت می‌نمود که درصدی از آن را هم به مدیر آرایشگاه می‌داد.

وی تحصیلات عالی خود را در رشته تعلیم ‌و تربیت، روانشناسی و تربیت‌بدنی در آمریکا گذراند.

پیش‌آهنگی نوین ایران با آمدن دکتر بنایی، نضج و نمو گرفت و چنان پیشرفت کرد که اجتماعاتی بالغ‌بر ۷۰ هزار نفر از نیروی نوجوانان و جوانان در همین باغ منظریه بر پا شد. دستاوردی که تحرک، تقلا و افزایش شادی و شعف را در آینده‌سازان ایران باعث شد.

نوجوانان و جوانان ملجاء و ماوایی ندارند

حاضران در اولین گردهمایی انجمن دوستداران پیش‌آهنگی ایران با قسم بر پرچم مقدس ایران، خواستار کمک دولت، وزارتخانه‌های ورزش نوجوانان و وزارت آموزش و پرورش برای ترویج هرچه بیشتر آموزش و تعلیم روشن پیش‌آهنگی – که منطبق با سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش ایران است – شدند. چرا که در حال‌حاضر نوجوانان، جوانان و حتی سالمندان نیز در برابر سختی‌ها و ناملایمات روزمره که در جامعه وجود دارد؛ هیچ جایگاهی برای تنوع ندارند.

به‌اعتقاد پیشکسوتان در این گردهمایی، پیش‌آهنگی می‌تواند تنگناهای روحی و جسمی افراد جامعه را با اتخاذ روش‌های سالم و صحیح برطرف سازند. پیشکسوتان پیش‌آهنگی در این گردهمایی، متعهد به پرداخت سرمایه برای ایجاد یک مدرسه در سرپل‌ذهاب شدند.

نویسنده: حبیب کریمی

مجله گزارش ۲۷۵-مرداد ۱۳۹۷

این مطالب را نیز ببینید!

من کیستم؟

من کیستم؟

اغلب انسان‌ها تصور می‌کنند که دنیای مادی و بدن فیزیکی و چیزهایی که با ذهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *